Phoenix Lodge A.F. & A.M.

Regular Communication, the first Thursday of the month from September through June

Officers and Committees of Phoenix Lodge

and the 18th Masonic District 

Brother Euclid

 By Justus van Ghent, 15th-century depiction

2022 - 2023

Worshipful Master - Wor. Robert V. Terman

Senior Warden - Bro. Tyler J. MacGregor

Junior Warden - Bro. Paul A. Johnson

Treasurer - Bro. Sean M. Guilfoyle

Assistant Treasurer - Bro. Kendall E. Norling

Secretary - Wor. Lawrence P. Friedman

Assistant Secretary - Bro. David O. Tinley III

Associate Secretary - Bro. Jonathan H. Bond

Chaplain - Bro. Harold D. Thomas

Marshal - Wor. John J. McIntyre III

Senior Deacon

Junior Deacon - Bro. Peter W. Moll

Senior Steward - Bro. Jeffrey A. MacDonald

Junior Steward -  Bro. Troy C. Santarlasci

Inside Sentinel - Bro. Nicholas R. Bunker

Tyler 

Electrician - Bro. Roger A. Leslie

Organist - Bro. Robert W. Lipsett

Ritualist - R.W. Arnold M. Johnson

Historian / Librarian - Wor. Stephen T. Richardson 

                          

 PHOENIX LODGE COMMITTEES

Auditing Committee

Wor. John I. Hyland, (C) Term Expires 2023 

Bro. David D'Amore Term Expires 2024 

Wor. Roy B. Davis Term Expires 2025 


Finance Committee

R.W. Arnold M. Johnson, (C) Term Expires 2023 

Bro. Paul A. Johnson Term Expires 2024 

Bro. John J. Nisby Term Expires 2025 


Brotherly Relief Fund

Bro. Jonathan H. Bond Bro. Robert P. Heywood

Wor. Donald W. Spradlin Wor. Lawrence P. Friedman

Bro. Harold D. Thomas Bro. Arthur R. McIntyre


Proxy To The Grand Lodge

District Youth Representative 

R.W. Arnold M. Johnson


Publicity Chairman

Bro. Jonathan H. Bond


Representative - Masonic Home

Wor. Donald W. Spradlin


Phoenix Lodge Directors

Bro. Arthur R. McIntyre Term Expires 2023

Bro. Sean M. Guilfoyle Term Expires 2024 

Wor. Donald W. Spradlin Term Expires 2025 

Wor. Lawrence P. Friedman Term Expires 2026 

Bro. Robert P. Heywood Term Expires 2027 

Wor. James M. Gilmore Term Expires 2028 

 

 

Phoenix Lodge Membership Team

Wor. Donald W. Spradlin, Co-Chairman, (781) 640-0607

Wor. John J. McIntyre III, Co-Chairman

Bro. Kendall E. Norling

Bro. Timothy D. Wilmarth

Bro. Gael Sergile

Bro. John J. Nisby 

 


 18th MASONIC DISTRICT OFFICERS

 

District Deputy Grand Master

R.W. Lawrence P. Friedman

 

District Deputy Grand Secretary

Bro. David O. Tinley III

 

District Deputy Grand Marshal

Wor. Bruce A. MacGregor

 

District Ambassador

Wor. Donald W. Spradlin

 

District Service Officer

Wor. Mark Grylls

 

District Rejuvenation Officer

Wor. John Izzo